naynava
14 آذر 1401 - 13:52

شهرداری تهران سالانه چقدر آب چاه و زیرزمینی برداشت می‌کند؟

شهرداری تهران بین ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلیون مترمکعب در سال، آب چاه‌ها و منابع زیرزمینی را برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران درباره هدررفت آب در آبیاری فضای سبز شهر گفت: امکان تفیکیک آب شرب از آب مورد نیاز فضای سبز در تهران وجود ندارد؛ زیرا آب شرب خام تهران کیفیت بسیار بالایی دارد و هزینه تصفیه آن نسبت به سایر مناطق کمتر است و به صرفه نیست که چنین اقدامی را انجام دهیم.

وی بیان کرد: در تهران 850 میلیون مترمکعب برداشت از منابع آب زیرزمینی و 810 میلیون مترمکعب تغذیه داریم؛ یعنی بیلان شهر تهران، حدود 30 تا 40 میلیون مترمکعب در سال کاهش دارد. در کل بیلان منفی استان تهران حدود 160 میلیون متر مکعب است که 40 میلیون مترمکعب آن مربوط به شهر تهران می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران افزود: اجرای طرح فاضلاب تهران، یک حسن و یک خطر دارد؛ حسن آن از نظر محیط زیستی است که فاضلاب از زیر شهر جمع آوری شده و منابع آبی آلوده نمی‌شود، اما ایرادی که ایجاد می‌کند، این است که بخشی از منابع تغذیه‌ای را از دست می‌دهیم که اگر برای آن برنامه ریزی نکنیم، منابع زیرزمینی شهر تهران به شدت تهدید می‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری تهران یکی از نهاد‌هایی است که از منابع زیرزمینی شهر تهران، آب برداشت می‌کند. شهرداری تهران بین 140 تا 180 میلیون مترمکعب در سال، آب چاه‌ها و منابع زیرزمینی را برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند. توافق نامه‌ای میان شهرداری تهران و وزارت نیرو امضا شده که تا سال 1410، با توجه به پیشرفت طرح فاضلاب تهران، هر سال 140 میلیون مترمکعب پساب، جایگزین چاه‌ها شود و شهرداری این چاه‌ها را ببندد به طوری که در سال 1410، فقط 70 تا 80 میلیون مترمکعب آب برای آبیاری در پارک‌ها که تماس مستقیم با مردم دارد، قابل برداشت از چاه‌ها خواهد بود.

این مقام مسئول بیان کرد: در بحث چاه‌های کشاورزی نیز حدود 50 میلیون متر مکعب از تهران برای کشاورزی دشت رباط کریم و اسلامشهر استفاده می‌شود که با ورود تصفیه خانه فیروزبهرام، تقریبا چاه‌های اطراف میدان محمدیه در حال خاموش شدن هستند، زیرا از 117 حلقه چاه، حدود 50 حلقه را خاموش کرده و پساب را جایگزین آن کرده ایم. بنا داریم که تا نیمه اول سال آینده، تمامی این چاه‌ها را از مدار خارج کنیم و پساب فیروزبهرام، جایگزین آن شوند.

وی تاکید کرد: تاکنون بسیاری از انشعاب‌های شهرداری تهران را قطع کرده ایم منتهی هنوز هدررفت آب در آبیاری فضای سبز وجود دارد. وسعت فضای سبز شهر تهران حدود 40 تا 50 هزار هکتار است و ساماندهی آب مورد نیاز آن، زمان می‌برد، اما اگر مردم در این فضا هدررفت آب را مشاهده کردند، می‌توانند با سامانه 122 شرکت آب و فاضلاب تماس بگیرند و اطلاع دهند.

بختیاری درباره تفکیک کنتور‌های آب هم اظهار کرد: در برخی از مناطق به علت کم بودن فشار آب، امکان نصب کنتور‌های مشترک برای هر خانوار وجود ندارد، اما در نقاطی که فشار مطلوب باشد، در موضوع هزینه نصب کنتور، حتما کمک می‌کنیم تا تفکیک صورت گیرد. آب و فاضلاب تهران این اختیار را دارد که هزینه را به صورت اقساطی دریافت کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898191