naynava
28 آذر 1401 - 15:54

هشدار درباره فروپاشی نظام بهداشت و سلامت آلمان

مقام‌های بهداشتی در آلمان درباره عواقب کمبود پرسنل و دارو به ویژه در بخش‌های کودکان هشدار داده و از احتمال فروپاشی نظام بهداشت و سلامت این کشور در آینده‌ای قریب الوقوع خبر می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وضعیت دارو و کلینیک های کودکان در آلمان این روزها روزگار سختی را سپری می کند.

روزنامه هامبورگر ابند بلات آلمان در مطلبی نوشت: بسیاری از بزرگسالان و کودکان در آلمان در حال حاضر بیمار هستند. بیمارستان‌ها هم‌اکنون درباره بارسنگینی بر کل سیستم سلامت هشدار می‌دهند.

بیمارستان های آلمان اعلام کردند که وضعیت متشنج در کلینیک های کودکان و بسیاری از مرخصی های استعلاجی در بین کارکنان بهداشتی به طور فزاینده‌ای بر کل سیستم بهداشت و درمان سنگینی می کند. جرالد گاس، مدیر عامل انجمن بیمارستانی آلمان (DKG) امروز در گفتگویی با یک رسانه آلمانی گفت: ما در حال حاضر تجربه می کنیم که همه حوزه های مراقبت های بهداشتی به مرزهای ظرفیت خود رسیده‌اند. گاس وضعیت بیمارستان های کودکان در آلمان را "دراماتیک" توصیف کرد.

گاس هشدار داد که این خطر اضافه بار قریب الوقوع به کل سیستم بهداشتی آلمان سرایت خواهد کرد. او گفت که پزشکان در مطب خصوصی ظرفیت های خود را به اتمام رسانده‌اند و علاوه بر آن تحت تأثیر موارد زیاد بیماری ها قرار می گیرند. همین امر در مورد بیمارستان‌هایی که تخت‌هایشان در حال نایاب شدن است و به سختی می‌توانند بار بیش از حد منطقه ساکن را جبران کنند، صدق می‌کند.

علاوه بر کرونا، ویروس های آنفولانزا و RS در کودکان در حال حاضر باعث بسیاری از بیماری ها در سراسر آلمان می شوند. به گفته گاس، تقریباً از هر ده کارمند کلینیک در حال حاضر یکی بیمار است رئیس DKG در ادامه گفت: برخی از کودکان به دلیل کمبود دارو در درمان به صورت سرپایی در بیمارستان بستری شدند. اینها شرایط غیرقابل قبولی هستند.

گاس توضیح داد که می توان دید که بیمارستان ها باید نقش بیشتری در مراقبت های سرپایی در آینده ایفا کنند. به گفته وی در بخش اطفال همه جا، چه در بستری و چه در مطب پزشک، یک بحران وجود دارد.

ان تی وی آلمان هم در مطلبی نوشت: بیمارستان های کودکان در آلمان در حد محدود هستند. پزشکان و پرسنل پرستاری به سختی می توانند با درمان کودکان همراه شوند و دارو نیز کمیاب است. در این شرایط برای تضمین مراقبت‌های حاد، سبزهای آلمان در دولت ائتلافی خواستار یک طرح بحران چهار ماده‌ای هستند.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، سبزها خواستار برخی تدابیر فوری از طرف کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت فدرال برای مقابله با کمبود دارو و گزینه های درمانی برای کودکان هستند. در یک طرح بحران چهار ماده ای، مثلاً آنها می خواهند که داروخانه ها اجازه داشته باشند دارویی که وجود ندارد را برای درمان بیماری های حاد تنفسی به طور مستقل و بدون نسخه جدید از پزشک معالج تولید کنند.

بر اساس این طرح آن ها همچنین باید بتوانند محصولات جایگزین را بدون نیاز به صدور نسخه جدید منتشر کنند. این مجله گزارش داد، علاوه بر این، عمده فروشان باید موظف شوند تمام داروهایی را که در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارند، ذخیره کنند.

در این میان، به گفته صلیب سرخ آلمان (DRK)، به دلیل فشار بیش از حد، به ویژه در کلینیک های کودکان، خصومت یا حتی تهاجم علیه کارمندان در این مراکز افزایش یافته است. گردا هاسلفلد، رئیس DRK در گفتگویی اظهار داشت: مواردی از تهدید یا اعمال خشونت روانی و فیزیکی واقعی علیه کارکنان بهداشتی در حال افزایش است.

دکتر کریستین کاراگیانیدیس، پزشک مراقبت‌های ویژه در آلمان هم در این باره گفت که بارهای مورد انتظار بر سیستم بهداشتی را در سال‌های آینده به دلیل کمبود کارگران ماهر بیشتر از همه‌گیری کرونا می‌داند. وی در این باره گفت: این بیماری همه گیر زیبا نبود، اما در مقایسه با آنچه در 10 سال آینده در انتظار ما است، این مشکل بسیار کوچکتری بود.

بنابراین کاراگیانیدیس بر مهاجرت گسترده تاکید دارد. وی که رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه داخلی و اورژانس آلمان (DIVI) است هشدار داد: ما سالانه حدود 500000 کارمند را که در همه گروه‌های حرفه‌ای بازنشسته می‌شوند، از دست خواهیم داد. به همین دلیل میلیون ها شغل خالی می شوند. کاراگیانیدیس گفت. اگر الان کاری انجام نشود نظام سلامت دچار فروپاشی می شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 920159