naynava
07 بهمن 1401 - 15:34

اعتصاب کارکنان فرودگاه دوسلدورف و شرکت پست آلمان

در پی فراخوان اتحادیه وردی در آستانه چانه زنی‌های مجدد بر سر دستمزد و مزایا با کارفرمایان دولتی، کارکنان فرودگاه بزرگ دوسلدورف و شرکت پست آلمان دست به اعتصاب زدند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، اتحادیه وردی در آستانه چانه زنی جمعی در 8 و 9 فوریه برای افزایش دستمزد کارکنان خدمات عمومی فشارها بر کارفرمایان دولتی را به شدت افزایش می‌دهد. در روز جمعه فرودگاه دوسلدورف و همچنین اداره پست تحت تاثیر این شرایط قرار گرفتند.

تحت تاثیر این فشارها اعتصاب یک روزه صبح جمعه در فرودگاه دوسلدورف آغاز شد. اتحادیه وردی 700 نفر کارمند حمل‌ونقل چمدان و گرداننده هواپیما Aviapartner را به این اعتصاب‌ها فراخوانده است که از ساعت 3:30 صبح امروز آغاز شد و انتظار می‌رود در ساعت 12:30 صبح روز شنبه به پایان برسد. به گفته سخنگوی اتحادیه، حدود نیمی از پروازهای این فرودگاه برای روز جمعه لغو شده است.

Aviapartner حدود 75 درصد سهم بازار را در فرودگاه دوسلدورف دارد. از نظر حجم مسافر، این فرودگاه بزرگترین در ایالت نوردراین وست فالن و سومین فرودگاه بزرگ در سراسر کشور است.

دلیل این اعتصاب طرح تخصیص مجدد وظایف مدیریتی است که Aviapartner آن را رد کرد .اتحادیه وردی گفت در نتیجه، 700 شغل در معرض خطر هستند. Aviapartner در حال حاضر یک طرح اجتماعی با پرداخت پاداش برای کارکنانی که در معرض خطر از دست دادن شغل هستند را رد می کند.

اعتصاب‌های کارکنان شرکت فرودگاهی، خدمات زمینی و امنیت هوانوردی در برلین نیز تردد مسافران در فرودگاه BER را در روز چهارشنبه متوقف کرده بود. اتحادیه وردی با این اقدام می خواست فشار بر کارفرمایان را قبل از مذاکرات بعدی افزایش دهد.

سرویس دویچه پست نیز روز جمعه دوباره تحت تأثیر اعتصابات قرار گرفت. طبق اعلام اتحادیه وردی کارکنان شرکت‌های منتخب در مراکز بسته و نامه و همچنین تحویل بسته و نامه باید در تعطیلات کاری شبانه روزی شرکت کنند. بر اساس اطلاعات، حدود 6000 کارمند روز پنجشنبه در پی این فراخوان دست به اعتصاب زدند. هفته گذشته هم حدود 30،000 کارمند از عصر پنجشنبه تا شنبه در اعتصابی شرکت کردند.

این اتحادیه با اشاره به تورم بالا، خواهان افزایش 15 درصدی دستمزد و حقوق کارکنان پست با مدت قرارداد یک ساله است. بر این اساس حقوق کارآموزان هم باید 200 یورو در ماه افزایش یابد. بر اساس اطلاعات، مذاکرات دسته جمعی برای رفع این مناقشات در روزهای هشتم و نهم فوریه ادامه خواهد داشت.

در هفته‌های آینده، شهروندان آلمانی باید خود را برای اعتراضات کارکنان بخش دولتی آماده کنند.

"نانسی فایزر"، وزیر کشور فدرال آلمان، که مذاکرات در این مناقشات را به‌نمایندگی از دولت فدرال رهبری می‌کند، انتظار دارد مذاکرات دشواری در آغاز دور جدید چانه‌زنی دسته‌جمعی برای بخش عمومی برگزار شود. این مقام آلمانی روز سه‌شنبه در پوتسدام، جایی که هر دو طرف برای شروع رایزنی‌ها با یکدیگر ملاقات کردند، گفت: خواسته‌های اتحادیه‌های کارگری زیاد است و آنها با وضعیت بودجه پرتنشی به‌ویژه در شهرداری‌ها مواجه هستند.
فایزر گفت که به همین دلیل است که مذاکرات دشوار خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000924