naynava
15 آذر 1401 - 19:20

دست شورای شهر تهران در تغییر قوانین به طور کامل بسته است

رئیس ستاد توان‌افزایی و حمایت از سمن‌های شهر تهران گفت: در تغییر قوانین دست شورای شهر به طور کامل بسته است چرا که باید نهادهای بالادستی مثل مجلس ورود کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست بررسی چالش‌ها و مسائل فعالیت‌های داوطلبانه و مردم نهاد از منظر قانون در محل ستاد سمن‌ها با حضور سید احمد علوی؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران و زهره الهیان؛ نماینده مردم تهران و نمایندگان تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مجلس برگزار شد.

علوی؛ رئیس ستاد توان‌افزایی و حمایت از سمن‌های شهر تهران در این نشست با بیان از انباشت مباحث به‌ویژه در حوزه تشکل‌های مردم نهاد انتقاد و اظهار کرد به جای اینکه مباحث حل و فصل شوند به دوره‌های بعدی منتقل می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران از عدم به‌روزرسانی قانون شهرداری انتقاد و تصریح کرد: قانون شهرداری برای سال 1342 است و ما فقط شاهد این هستیم که این قانون اصلاح شده است به عبارتی قانون جدیدی وضع نشده است.

وی افزود: در گذشته اداره شهرها با دولت‌ها بود و سپس با گسترده شدن محیط‌های شهری مدیریت در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفت اما چرا باید شهرداری‌های ما هنوز بر اساس قانون سال 1342 فعالیت کنند؟

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تشکل‌های مردم نهاد در حوزه شهری گفت: فعالیت‌های داوطلبانه مردم در حقیقت کمکی به شهرداری در جهت ارائه خدمات با کیفیت و کم هزینه به مردم است اشکال اینجاست که قانون برای این کار تعریف نشده است.

علوی خاطرنشان کرد: قانون، قانون تصدی گری دولت‌ها و شهرداری‌ها است و در امور مالی کاری مزاحمت‌های را صورت داده است در حالی که همچنان که مقام معظم رهبری تاکید داشتند باید کار را به مردم واگذار کرد و در جهت توانمندسازی حلقه های میانی گام برداشت.

رئیس ستاد توان‌افزایی و حمایت از سمن‌های شهر تهران تاکید کرد: در تغییر قوانین دست شورای شهر به طور کامل بسته است چرا که باید نهادهای بالادستی مثل مجلس ورود کند.

وی با اشاره به طرح مجلس درباره نحوه فعالیت NGO‌ها گفت: تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برای غنی‌تر و کارآمد شدن هر چه بهتر این قانون مشارکت کرده و نظرات خود را ارائه دهند.

زهره الهیان؛ نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد در مجلس هم در این نشست اظهار کرد: در سایه سیاست کلان نظام که همان رویکرد مردمی است امروز شاهد حرکت های داوطلبانه متعدد در حوزه‌های مختلف در کشور هستیم.

وی افزود: مشارکت مردم را نباید فقط به حوزه سمن‌ها محدود کنیم بلکه این مشارکت‌ها آنقدر وسیع است که اکنون از شنیدن برخی از این گزارش‌ها متعجب می‌شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به دخالت برخی دستگاه‌ها در حوزه سازمان‌های مردم نهاد گفت: متأسفانه دستگاه‌های مختلف در حوزه سمن‌ها خود را ذی‌نفع می‌دانند که ورود دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی به چالشی بزرگ برای سمن‌ها تبدیل شده است.

الهیان با تاکید بر اینکه باید نگاه مچ‌گیرانه به سازمان‌های مردم نهاد به نگاه حمایتی و تشویقی تغییر یابد، تصریح کرد: باید بستر مشارکت‌ هر چه بهتر NGOها فراهم شود.

عضو فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد در مجلس بر جایگاه و نقش NGOها و سمن‌ها در عرصه بیان اعتراضات مردم تاکید و تصریح کرد: باید بلندگوهای مردمی را تقویت کنیم.

گفتنی است، در این نشست نمایندگان تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در خصوص مسائل مربوط به جامعه، وضعیت تشکل‌ها، بروز و نمود برخی رفتارها با تشکل‌های مردم نهاد، وجود تشکیل هیئت منصفه سازمان‌های مردم نهاد، نبود زیر ساخت‌ واحد برای فعالیت، عدم انسجام در مجوزهای قانونی، نارسائی‌ها و مشکلات اقدامات داوطلبانه، لزوم تکریم NGOها، اخذ نظرات فعالان NGO در تدوین پیشنویس قانون فعالیت‌ها از حمله مباحثی بود که در این نشست مطرح شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899837