naynava
08 دی 1401 - 13:01

سهم آلمان در بودجه اتحادیه اروپا بعد از برگزیت رکورد زد

سهم آلمان در بودجه اتحادیه اروپا بعد از خروج انگلیس و حذف سهم این کشور در بودجه رکورد بالایی زده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: پس از برگزیت، سهم آلمان در بودجه اتحادیه اروپا به بالاترین حد خود رسیده است. آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خالص، 25.1 میلیارد یورو بیشتر از دریافتی از آنجا به این خزانه مشترک منتقل کرد.

به این ترتیب سهم آلمان در بودجه اتحادیه اروپا به رکورد بالایی رسیده است. بر اساس محاسبات خبرگزاری آلمان جمهوری فدرال تا کنون بزرگترین مشارکت کننده خالص در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2021 بوده است. آلمان حدود 25.1 میلیارد یورو خالص به هزینه های مشترک اتحادیه اروپا کمک کرده است. نتیجه این بود که 12.4 میلیارد یورو از فرانسه و حدود 3.2 میلیارد یورو از ایتالیا به خزانه اتحادیه اروپا سرازیر شد. این مبلغ ،پرداختی به اتحادیه اروپا را منهای وجوه اتحادیه اروپا که از بودجه این تشکل به کشورها برگشت داده می شود، در نظر می گیرد.

بر اساس محاسبات انجام شده، بزرگترین دریافت کننده خالص به صورت مطلق لهستان بود که حدود 11.8 میلیارد یورو بیشتر از بودجه اتحادیه اروپا دریافت کرد. پس از آن یونان با 4.5 میلیارد یورو، مجارستان با حدود 4.1 میلیارد یورو و رومانی با تقریباً چهار میلیارد یورو قرار دارند.

این ارقام از نظر سیاسی بیش از همه به دلیل جریان زیاد پول به لهستان و مجارستان. بحث برانگیز هستند. هر دو کشور به دلیل نقض جدی حاکمیت قانون و سایر ارزش های اساسی اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته اند. به همین دلیل، فعلاً فقط برخی از بودجه های اختصاص یافته برای مجارستان مسدود شده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا که مسئول بودجه اتحادیه اروپا و رعایت قانون در این اتحادیه است، در پاسخ به سوال خبرگزاری آلمان نخواست در مورد این ارقام اظهار نظر کند. این نهاد برای مدتی ترازنامه ها را منتشر نکرده است زیرا بیم آن دارد که این ارقام ممکن است مورد استفاده سیاسی قرار گیرد - برای مثال توسط مخالفان اتحادیه اروپا در کشورهای مشارکت کننده خالص.

علاوه بر این، کمیسیون اروپایی اشاره می کند که بودجه اتحادیه اروپا در مقایسه با بودجه ملی بسیار ناچیز است و مزایای عضویت در اتحادیه اروپا را نمی توان تنها از ارقام بودجه استخراج کرد. به عنوان مثال، استدلال می شود که مزایای مالی کشورهای صادرکننده مانند آلمان از جابجایی آزاد کالا کنار گذاشته شده است.

در سال 2020، مشارکت خالص آلمان در امور مالی اتحادیه اروپا حدود 19.4 میلیارد یورو بود که کمتر از سال 2021 بود. در طول مذاکرات در مورد چارچوب مالی اتحادیه اروپا برای سال های 2021 تا 2027، با این حال، جمهوری فدرال و سایر مشارکت کنندگان خالص پس از آن موافقت کردند به منظور جبران زیان ناشی از خروج خالص مشارکت کننده بزرگ انگلیس، سهم خود در بودجه را مجددا افزایش دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 942011